Ako stihnúť prechod na nový zálohový systém recyklácie v obchode ?

Ako stihnúť prechod na nový zálohový systém recyklácie v obchode ?

Organizačný tím úspešného retailového festivalu Retail Innovations Conference, chce podporiť obchodníkov a zdieľať „best practies“ k horúcej téme zavádzania zálohovania jednorazových PET obalov a plechoviek na nápoje. Systém, ktorý už v rôznych formách funguje v niekoľkých desiatkach krajín celého sveta, čaká slovenský obchod od 1.1.2022.

Obchodníci museli akceptovať návrh zákona, ktorým sa posúva účinnosť Zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje z 1.1.2023 na 1.1.2022. Avšak pandémia priniesla množstvo iných povinností, ktoré ešte viac skrátili čas a energiu na prípravu prechodu z doterajšieho systému separovaného zberu obalov. Ministerstvo navyše dosiaľ nevybralo Správcu zálohového systému, ktorý má celý systém financovať a bude rozhodovať o celom technickom a logistickom riešení, vrátane tých najvážnejších detajlov. Retail Innovations Conference pripravuje na rok 2021 seriál online eventov, kde chce do tejto témy vniesť viacej svetla.

„Legislatívci presunuli zodpovednosť na obchod a jeho dodávateľov. Aké budú náklady a čo presne obchodníkov čaká, ako nastaviť procesy je stále nejasné. Práve neistota a viac otázok ako odpovedí nás inšpirovali k tomu, aby sme energiu a naše zručnosti použili pri hľadaní odpovedí, riešení, a zdieľaní poznatkov,“ uvádza Tibor Tabery, spoluorganizátor podujatia Retail Innovations Conference.

„Znovu vynachádzať koleso nechceme. Zálohové systémy (DRS) fungujú a úspešne bežia v zahraničí a zvyšujú mieru recyklácie nápojových obalov. Oslovili sme preto zahraničných operátorov, obchodníkov aj lídra technického vybavenia, ktorý vedia vysvetliť kľúčové aspekty projektu. Napríklad spoločnosť TOMRA, ako prvá na svete zaviedla reverzný automat a dnes umiestňuje svoje zariadenia už v 30 krajinách,“ konkretizuje Martin Kadleček, výkonný riaditeľ a organizátor konferencií RIC.

Zálohový systém by mal byť podľa citovaného Zákona nastavený tak kvalitne, aby dokázal do roku 2024 vyzbierať 77 % plastových fliaš. Z pohľadu retailu je dôležité plánovať a budovať celý environment v dostatočnom predstihu už s víziou plnenia týchto ambicióznych cieľov zberu jednorazových obalov na nápoje. Termín 1.1.2022 sa nezadržateľne blíži!

Retail Innovatios Conference (RIC) je odborný festival, ktorý od roku 2017 hostí v Bratislave inšpiratívnych rečníkov a zdieľa praktické užitočné riešenia pre maloobchod z celého sveta.Zdieľať